Mbsbilisim.com Webmaster Dünyası..


(Rızkının bol olmasını isteyen sadaka versin.) [Deylemi]
Seferberlik Görev Emri Tebliği Nedir ? 2014 Milli Savunma Bakanlığı
Seferberlik Görev Emri Tebliği Nedir ? 2014 Milli Savunma Bakanlığı  - Mbsbilisim.Com! Webmaster Dünyası...

Genel Paylaşım   duducan Hit:163,804

Seferberlik Görev Emri Tebliği Nedir ? 2014 Milli Savunma Bakanlığı

Bugün posta geldi üzerinde milli savunma bakanlığından geldiğini seferberlik görev emri tebliğ edildiğini en yakın askeri şubeye gitmemi söylüyorlar ne yapmam lazım nedir bu ?


 


----


 


Mod Cevap Verilmiştir


Sefer Görev Emrim (SGE) var mı? Nereden öğrenebilirim?
·           En yakın askerlik şubesi başkanlığına bizzat müracaat ederek veya  PTT şubelerinden alınabilen e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr . internet adresinden de öğrenilebilmektedir.
Hastayım ve sefer görev emrim var ne yapmam gerekir?
      En yakın askerlik şubesi başkanlığına başvurarak hastalığınızı beyan etmeniz halinde As.Ş.Bşk.lığınca askeri hastaneye sevkiniz yapılacaktır. Askeri hastanelerce yapılan muayene sonucunda “Yedek Subay/Astsubaylar için TSK’da Görev Yapamaz” ve Yedek Uzman Jandarma/Erbaş ile Erbaş ve Erler için “Askerliğe Elverişli Değildir”, “Barışta ve Savaşta Sürekli Olarak Askerliğe Elverişli Değildir”, “Hazarda ve Seferde Görev Yapamaz”  raporu almanız halinde SGE’niz  iptal edilecektir.
·           Aynı aileden iki erkek kardeşe sefer görev emri verilir mi?
            Askerlik hizmetlerini yaptıktan sonra yedeğe alınan bütün personel aşağıda belirtilen ve SGE’nin iptalini gerektiren hususlarda mazeretleri olmadığı sürece seferberlik mevzuatı gereği sefer planlamasına alınmaktadır. Bu nedenle bir ailenin birden fazla ferdine Sefer Görev Emri verilmesi söz konusu olabilmektedir.
            a.         Ölenler,

            b.         Ertelenenler,

            c.         Statüsüne göre TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak askeri hastanelerden (yedek subay/astsubaylarda tam teşekküllü askeri hastaneden “TSK’da Görev Yapamaz” raporu alanlar ile yedek erbaş ve erlerden “Askerliğe Elverişli Değildir”, “Barışta ve Savaşta Sürekli Olarak Askerliğe Elverişli Değildir”, “Hazarda ve Seferde Görev Yapamaz” raporu alanlar) “Askerliğe elverişsiz” sıhhî kurul raporu alanlar.

            ç.         Barış döneminde yukarı haddi bir yıldan çok, seferberlik ve savaş hâlinde ağır hapis veya aşağı haddi beş yıl veya daha fazla hapis cezasını gerektiren suçlardan haklarında soruşturma veya kovuşturma yapılanlar,

           d.          Seferberlik ve savaş hâllerinde bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanlar.

           e.          Yurtdışında devamlı ikamet etmekte olup sürekli oturma belgesini konsolosluklara ibraz eden ve konsolosluklarca yurtdışında sürekli oturdukları bildirilen yükümlülerin SGE’leri iptal edilir. Ancak ihtiyaç olması halinde bu durumda olan yükümlülere de SGE verilebilir.

           f.           Barışta Askerliğe Elverişli Değildir, savaşta SGE alabilir raporu alan yükümlülerin sefer görev emirleri  iptal edilir. Ancak ihtiyaç olması halinde bu durumda olan yükümlülere de sefer görev emirleri(SGE) verilebilir.
·           İnternet veya telefon yoluyla SGE tebliğ edilebilir mi?
            SGE tebliğinde SGE’nin size ait nüshası imza karşılığı verildiğinden SGE’nin tebliği internet veya telefon aracılığıyla yapılamamaktadır. En yakın askerlik şubesi başkanlığına müracaat edilmelidir. Askerlik daire/şubelerinin telefon numaraları ve adreslerine ulaşmak için tıklayınız. Tebliğlerin internet veya telefon yoluyla yapılabilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.
·           Seferberlik   tatbikatı  veya  ferdî  seferberlik  eğitimine  ait  görevimin  iptali veya  ertelenmesi mümkün mü ?
            Seferberlik tatbikatı veya ferdî seferberlik eğitimine ait görevinizin iptali veya ertelenmesi mümkün değildir. Tatbikat veya eğitime katılmayarak bakaya kalan yükümlülerin tatbikatı veya eğitimi, herhangi bir zaman tahdidi olmaksızın ele geçirilmesine kadar  sürdürülmektedir.  SGE alıp da sürekli yurt dışında bulunan yükümlüler seferberlik tatbikat ve eğitimlerine planlandığı takdirde, bu yükümlüler konsolosluklar kanalı ile gönderecekleri sürekli oturma belgelerine istinaden tatbikatlara katılmazlar.
·           Başka bir ülke vatandaşlığına geçmem durumunda sefer görev emrim ne olacak?
            Askerlik hizmetini yerine getirenler yedek kaynağa alınırlar. Ancak birden fazla tabiiyetli yükümlülere barışta SGE verilmediği için size de SGE verilmez. SGE varsa iptal edilir.
·           Askerlik hizmetini kısa dönem erbaş olarak yapanlar seferberlik halinde askere hangi statüde çağrılacaklar?
            Türk Silahlı Kuvvetlerinde personel askerlik hizmetini hangi statüde yapmış ise o statüde yedeğe alınmaktadır. Askerlik hizmetini kısa dönem erbaş olarak yapanlar yasada yazılı yaş sınırı dışına çıkıncaya kadar erbaş statüsünde yedekte bekletilmektedir. Herhangi bir seferberlik halinde söz konusu yükümlüler erbaş rütbesi ile askere alınacaklardır.
·           Adıma çıkan  SGE’nin tebliği için Askerlik Şube Başkanlığıma müracaat etmemi bildiren  yazı 2-3 gün önce elime ulaştı. Bu işlemi herhangi bir Askerlik Şubesinden yaptırabilir miyim?
            Adınıza çıkan SGE’ni tebliğ ederek almak için  en yakın askerlik şubesi başkanlığına gitmeniz gerekmektedir.
·           Bir firmada yönetici olarak çalışıyorum ve kritik personelim. Bu durumda SGE’mi iptal ettirmem mümkün mü?
            Mevcut mevzuat gereği seferberlik ve savaş planlamasında görev verilen özel kurum ve kuruluşların seferberlik ve savaş halinde ihtiyaç duyacağı SGE’li kritik personelin seferberliğin ilanından itibaren iki ay süreyle ertelemesi yapılabilmektedir. Bu maksatla; özel kurum ve kuruluşlar faaliyet ve mahiyetinde bulunduğu bakanlığın onayını müteakip yedek personelin ertelemesini teklif edebilir.


  

 Yayın: 2014-03-26 22:35:49 

Konuya yazmak için kayıt yada giriş yapınız.


Avatar
  2013-03-10 22:38:54 phpden yazdi:
piyango sana vurmuş tebrikler :D askerlik şubesine gidere savaş halinde birliğine katılacağın belgeni alıcaksın içinde gidiş biletinde mevcut , herkese gelmez bu belge :)
Avatar
  2013-03-10 22:39:44 phpden yazdi:
ayrıca e-devlet üzerinden tatbikat olup plmadığını sorgulat
Avatar
  2013-03-13 18:45:59 coding yazdi:
geçen banada geldi sefer emri 40 yaşına kadar seferi sayılıyosun iptalde edebiliyolar askelik şubesine gidip sana savas sırasında hangi birliğe katılacağın yazıyor.
Avatar
  2013-03-20 20:59:49 action yazdi:
korkulacak bir şey yok sadece seferberlik çıktığından TSK'da belirnen birliğe katılacaksın onu bildirekler sana imza atıp geliyon tekrar askere çağırmıyorlar.
Avatar
  2013-04-22 15:02:40 cendere yazdi:
Bu kağıt şu anlama geliyor seferberlik halinde hangi birliğe katılmanız gerektiğini size bildiriyor. Eğer katılmanız gereken birlik seferberlik tatbikatı düzenliyorsa yine katılmanız gerekiyor tatbikata. Tedirgin olacak bi yazı değil.

sanıım bi süre sonra tebliğ edilmezse belli bir cezası varmış diye duydum efsanede olabilir.
Avatar
  2013-05-15 21:37:21 duducan yazdi:
işi halletim beyler saolun 5 dakikanızı almıcak bir işlem , ben tekrar aynı birliğe katılıyorum sanırım :) yakında savaş patlat verirse geliyorumm
Avatar
  2013-08-23 21:59:23 action yazdi:
Askerlik bittikten sonra belli bir süre 8-10 yıl sefer görev emri çıkar.

Savaş olursa o kağıtta görevlendirildiğin yere gidersin
Avatar
  2013-08-28 21:48:08 cendere yazdi:
Sefer Görev Emrim (SGE) var mı? Nereden öğrenebilirim?

· En yakın askerlik şubesi başkanlığına bizzat müracaat ederek veya PTT şubelerinden alınabilen e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr . internet adresinden de öğrenilebilmektedir.

Hastayım ve sefer görev emrim var ne yapmam gerekir?

En yakın askerlik şubesi başkanlığına başvurarak hastalığınızı beyan etmeniz halinde As.Ş.Bşk.lığınca askeri hastaneye sevkiniz yapılacaktır. Askeri hastanelerce yapılan muayene sonucunda “Yedek Subay/Astsubaylar için TSK’da Görev Yapamaz” ve Yedek Uzman Jandarma/Erbaş ile Erbaş ve Erler için “Askerliğe Elverişli Değildir”, “Barışta ve Savaşta Sürekli Olarak Askerliğe Elverişli Değildir”, “Hazarda ve Seferde Görev Yapamaz” raporu almanız halinde SGE’niz iptal edilecektir.

· Aynı aileden iki erkek kardeşe sefer görev emri verilir mi?

Askerlik hizmetlerini yaptıktan sonra yedeğe alınan bütün personel aşağıda belirtilen ve SGE’nin iptalini gerektiren hususlarda mazeretleri olmadığı sürece seferberlik mevzuatı gereği sefer planlamasına alınmaktadır. Bu nedenle bir ailenin birden fazla ferdine Sefer Görev Emri verilmesi söz konusu olabilmektedir.

a. Ölenler,b. Ertelenenler,c. Statüsüne göre TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak askeri hastanelerden (yedek subay/astsubaylarda tam teşekküllü askeri hastaneden “TSK’da Görev Yapamaz” raporu alanlar ile yedek erbaş ve erlerden “Askerliğe Elverişli Değildir”, “Barışta ve Savaşta Sürekli Olarak Askerliğe Elverişli Değildir”, “Hazarda ve Seferde Görev Yapamaz” raporu alanlar) “Askerliğe elverişsiz” sıhhî kurul raporu alanlar.ç. Barış döneminde yukarı haddi bir yıldan çok, seferberlik ve savaş hâlinde ağır hapis veya aşağı haddi beş yıl veya daha fazla hapis cezasını gerektiren suçlardan haklarında soruşturma veya kovuşturma yapılanlar,d. Seferberlik ve savaş hâllerinde bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanlar.e. Yurtdışında devamlı ikamet etmekte olup sürekli oturma belgesini konsolosluklara ibraz eden ve konsolosluklarca yurtdışında sürekli oturdukları bildirilen yükümlülerin SGE’leri iptal edilir. Ancak ihtiyaç olması halinde bu durumda olan yükümlülere de SGE verilebilir.f. Barışta Askerliğe Elverişli Değildir, savaşta SGE alabilir raporu alan yükümlülerin sefer görev emirleri iptal edilir. Ancak ihtiyaç olması halinde bu durumda olan yükümlülere de sefer görev emirleri(SGE) verilebilir.

· İnternet veya telefon yoluyla SGE tebliğ edilebilir mi?

SGE tebliğinde SGE’nin size ait nüshası imza karşılığı verildiğinden SGE’nin tebliği internet veya telefon aracılığıyla yapılamamaktadır. En yakın askerlik şubesi başkanlığına müracaat edilmelidir. Askerlik daire/şubelerinin telefon numaraları ve adreslerine ulaşmak için tıklayınız. Tebliğlerin internet veya telefon yoluyla yapılabilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.

· Seferberlik tatbikatı veya ferdî seferberlik eğitimine ait görevimin iptali veya ertelenmesi mümkün mü ?

Seferberlik tatbikatı veya ferdî seferberlik eğitimine ait görevinizin iptali veya ertelenmesi mümkün değildir. Tatbikat veya eğitime katılmayarak bakaya kalan yükümlülerin tatbikatı veya eğitimi, herhangi bir zaman tahdidi olmaksızın ele geçirilmesine kadar sürdürülmektedir. SGE alıp da sürekli yurt dışında bulunan yükümlüler seferberlik tatbikat ve eğitimlerine planlandığı takdirde, bu yükümlüler konsolosluklar kanalı ile gönderecekleri sürekli oturma belgelerine istinaden tatbikatlara katılmazlar.

· Başka bir ülke vatandaşlığına geçmem durumunda sefer görev emrim ne olacak?

Askerlik hizmetini yerine getirenler yedek kaynağa alınırlar. Ancak birden fazla tabiiyetli yükümlülere barışta SGE verilmediği için size de SGE verilmez. SGE varsa iptal edilir.

· Askerlik hizmetini kısa dönem erbaş olarak yapanlar seferberlik halinde askere hangi statüde çağrılacaklar?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde personel askerlik hizmetini hangi statüde yapmış ise o statüde yedeğe alınmaktadır. Askerlik hizmetini kısa dönem erbaş olarak yapanlar yasada yazılı yaş sınırı dışına çıkıncaya kadar erbaş statüsünde yedekte bekletilmektedir. Herhangi bir seferberlik halinde söz konusu yükümlüler erbaş rütbesi ile askere alınacaklardır.

· Adıma çıkan SGE’nin tebliği için Askerlik Şube Başkanlığıma müracaat etmemi bildiren yazı 2-3 gün önce elime ulaştı. Bu işlemi herhangi bir Askerlik Şubesinden yaptırabilir miyim?

Adınıza çıkan SGE’ni tebliğ ederek almak için en yakın askerlik şubesi başkanlığına gitmeniz gerekmektedir.

· Bir firmada yönetici olarak çalışıyorum ve kritik personelim. Bu durumda SGE’mi iptal ettirmem mümkün mü?

Mevcut mevzuat gereği seferberlik ve savaş planlamasında görev verilen özel kurum ve kuruluşların seferberlik ve savaş halinde ihtiyaç duyacağı SGE’li kritik personelin seferberliğin ilanından itibaren iki ay süreyle ertelemesi yapılabilmektedir. Bu maksatla; özel kurum ve kuruluşlar faaliyet ve mahiyetinde bulunduğu bakanlığın onayını müteakip yedek personelin ertelemesini teklif edebilir.